Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Malé náměstí na Vysočině

Vera, Vera Solo a Arboturra na scéně

Žďár nad Sázavou je jedním z měst, které velmi utrpěly hrubými přestavbami v době komunismu. Hlavní náměstí tohoto města přeťala průjezdní komunikace a kolem ní vyrostla řada těžko definovatelných budov pokleslé úrovně, jež nyní tvoří celou východní frontu náměstí. Havlíčkovo náměstí je touto přestavbou také dotčeno a bylo na architektech, aby do tohoto prostoru znovu vrátili život.

Renomovaný brněnský atelier RAW stojí za rekonstrukcí tohoto malého, avšak pro městskou atmosféru velmi důležitého, náměstí. Středobodem je nezdobená prastará kašna, která se nyní účinně emancipuje proti čtyřicet let starým úpravám. Městský mobiliář hraje v tomto procesu nezastupitelnou roli. Kruhová lavička Vera Solo a mříže ke stromům Arbottura stejně jako pro ikonické lavičky Vera, zde ukazují, jak důležitý je design ve smyslu nositele detailu konkrétního místa. Navzdory rušné třídě za zády a zatím malému rozsahu úprav – úpravy hlavního Náměstí Republiky budou následovat – se už teď místo stalo velmi oblíbeným.

fotogalerie